PL   EN
Festiwal
Aktualności
Festiwal 2012
Festiwal 2011
Wolontariat
Program
Bilety
Wydarzenia biletowane
Wydarzenia niebiletowane
Gdzie kupić
Informacje
Miejsca wydarzeń
Dla mediów
Regulaminy
Kontakt
Partnerzy
Zespół

Świat się śmieje (archiwum Mosfilm)

Świat się śmieje (archiwum Mosfilm)

„Świat się śmieje, a my z nim” / przegląd filmów Grigorija Aleksandrowa / „Świat się śmieje”


Termin: 15.09.2010
Miejsce wydarzenia: Kino Cytryna
Godz.: 18:00 - 19:40
Wydarzenie niebiletowane

 

   Kino radzieckie odbierane jest dziś inaczej niż w przeszłości. W PRL-u wiele pokoleń Polaków zmuszanych było do jego oglądania. Współczesna młoda widownia ogląda je bez ideologicznego gorsetu i z rosnąca fascynacją. 
    Grigorij Aleksandrow (1903–83) – reżyser i scenarzysta filmowy, operator, montażysta i aktor – jest twórcą klasycznej radzieckiej filmowej komedii muzycznej. W swoich obrazach wykorzystywał konwencję amerykańskiej burleski i musicalu. Preferował beztroską satyrę, w której fabuła nie była zbyt istotna.
    Ważnym przystankiem na jego artystycznej drodze była współpraca z Siergiejem Eisensteinem, czołowym przedstawicielem socrealizmu w filmie, którego twórczość wywarła wielki wpływ na reżyserów wielu pokoleń. Aleksandrow m.in. zagrał w najsłynniejszym obrazie Eisensteina – „Pancerniku Potiomkinie”.
    Najbardziej znane filmy Aleksandrowa to przede wszystkim „Świat się śmieje” (1934), „Cyrk” (1936), „Wołga, Wołga” (1938) i „Wiosna” (1946). Ten pierwszy stał się najpopularniejszą komedią filmową ZSRR.
Muzykę do dzieł Aleksandrowa pisał Izaak Dunajewski (1900–55), niesłusznie dziś zapomniany kompozytor rosyjski żydowskiego pochodzenia, autor pieśni masowych i radzieckich operetek (słynny „Swobodny wiatr”). Paradoks: prawie każdy zna jego marsz z obrazu Aleksandrowa „Cyrk”, ale prawie nikt nie wie, że autorem tego utworu jest właśnie Dunajewski.
    Żoną reżysera była znana radziecka aktorka filmowa i teatralna, tancerka i śpiewaczka, gwiazda jego filmów – Lubow Orłowa.
    Wszystkie dzieła Aleksandrowa wyprodukowała potężna moskiewska wytwórnia filmowa – odpowiednik hollywoodzkiej Fabryki Snów – działający do dziś, Mosfilm. Robotnik z młotem i kołchoźnica z sierpem (gigantyczna rzeźba-pomnik Wiery Muchiny i Borisa Jofana, określana mianem wzorcasocrealizmu) są wyjątkowo dobrze rozpoznawalnym symbolem wytwórni, ukazującym się do dziś w każdej czołówce wyprodukowanego przez nią filmu.
   

  

 


Tagi: Grigorij Aleksandrow, Kino Cytryna, kino radzieckie, Lubow Orlowa, Mosfilm, Świat się smieje
program